• 0850 304 19 60

Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır

  • 05.12.2019

Çünkü toprak kış aylarında yağışlar ve soğuklar nedeniyle sertleşmiştir ve bu yüzden hava alma kapasitesi azalmıştır.

Bu yüzden ilk yapılması gereken şey toprağın hava alma kapasitesini artırmak, bunun için de toprağı havalandırmaktır. Kürek, bel ve tırmıkla yapılabilecek bu işlem doğru bir bahçe bakımının ilk adımıdır. Eğer havalandırma işleminden sonra toprağın ekim için yetersiz olduğu görülürse, toprak takviyesi yapılmalıdır. 

Baharda bahçe bakımı nasıl yapılır?

Toprak havalandırıldıktan sonra kış boyunca kaybettiği besini geri kazanmasını sağlayabilmek için gübrelenmelidir. Bu sayede, toprağa ekilecek olan bitkilerin ihtiyacı olan azot, potasyum, fosfor gibi maddeler de toprakta depolanmış olur ve bitkilerin sağlıkla büyümesi sağlanır.
Torf, bitkilerin köklerini besleyen iyi bir alternatif olduğu için bitki ekiminden önce toprağa ilave etmek doğru olacaktır. Özellikle kumlu topraklarda torf kullanmak, sağlıklı bitki yetiştirebilmek adına şarttır.
Ekilen bitkilerin budanması da baharda yapılacak bahçe bakımının önemli bir adımıdır. Çünkü budama sayesinde bitki, kurumuş, sağlıksız bölümlerinden kurtulur ve sağlıklı bir şekilde büyümeye, tomurcuklanmaya devam eder. Budama işleminin baharda yapılması özellikle önemlidir. Çünkü ilkbahar bitkilerin en verimli büyüme dönemidir, bu dönemde sağlıklı budanmış olan bitki aynı sağlıkla büyüyecektir.
Çimlerin de baharda bakımı yapılmalıdır ve özellikle çimlerin arasında biten yabani otların ilaçlama suretiyle yok edilmesine ve böylelikle bitkilere zarar vermemesine dikkat edilmelidir. İlaçlamaların rüzgarsız havada yapılması özellikle önemlidir. Çünkü rüzgarda savrulan ilaç, ekilen bitkilere ulaşarak onlara zarar verebilir. Çimlerin aralarında boşluk varsa, yine ilaçlayarak yabani otlardan kurtulduktan sonra, bu boşluklar doldurulmalıdır.
Bahar aylarında sıklıkla ekilen mevsimlik çiçekler ise bol güneş alan yerlere yerleştirilmeli ve bahar güneşinden maksimum faydalanmalar sağlanmalıdır. Ancak direkt güneş ışığına maruz kalmak petunya, sardunya, cam güzeli gibi çiçeklere zarar verebileceğinden dikkatli olmak gerekir.